«Крок в майбутнє» - тренінг для сімей, обпечених війною

4.11.2016

На Сході України вже третій рік тривають бойові дії, і суспільство змушене всерйоз зглянутися на проблему сімей загиблих. Вдови, діти, що втратили батька, вкрай потребують підтримки, і в цьому випадку йдеться не тільки про матеріальну підмогу чи моральне сприяння. Щоб пережити важку втрату і повернутися до життя, сім’ям потрібна допомога висококваліфікованого психолога.
4 листопада спілка «Крила 8 сотні» розпочала серію тренінгів з психологічної адаптації родин загиблих в АТО. На курс «Крок в майбутнє» були запрошені мами, дружини й діти з сімей, що втратили на війні годувальника. Промовиста назва якнайточніше відображала мету спеціалістів: дати поштовх учасникам тренінгу, навчити їх правильно організовувати своє життя і знаходити сили для саморозвитку, розказати про такий цінний ресурс як взаємодопомога і навчити приймати підтримку.
«Потрібно відходити від стану жертви, - пояснила мету тренінгу голова правління спілки «Крила 8 сотні» Ірина Міхнюк. - У країні війна триває вже третій рік, дуже багато постраждалих сімей. А десь люди взагалі не розуміють, що можна отримати якусь допомогу, підтримку. Вони не можуть допомогти іншим, тому що не можуть допомогти самим собі».
Команда психологів працювала в двох форматах: загальною і малими групами.  Було підготовлено спеціальні завдання окремо для підлітків. В ігровій формі вони вчилися розкривати свій потенціал, розвиватися, працювати з емоціями.
Психологи Олександр Бондарук, Андрій Гуленко та військовий психолог, тренер з попередження стресу та ПТСР Світлана Літвінчук  (Центр «Світлячок») делікатно допомагали дітям пройти через трагічну втрату, вчили не замикатися в собі, а натомість поступово відкриватися світові. Дітям продемонстрували релаксаційні методики, навчили долати поганий настрій,  реагувати на жорсткі випади з боку оточуючих та справлятися з внутрішнім болем.

Як пояснив психолог Андрій Гуленко, школярі під час тренінгу вдосконалювали навики емоційної грамотності та емоційної саморегуляції. Аналізуючи ситуації минулого і страхи майбутнього, підлітки вчилися не давити власні емоції і водночас проявляти емпатію до почуттів інших.

«Дітям ми дали побільше інформації у вигляді гри, щоб вони могли побачити себе такими, якими були раніше, якими є зараз, і якими можуть стати в майбутньому. Щоб побачили, що у них є сили, щоб самим вершити свою долю, що життя продовжується і не треба зупинятися. Не треба заглиблюватись в собі, а бути відкритим і спілкуватись», - підкреслила керівник проекту Лариса Безуглова.

Інструментарій, продемонстрований на першому зайнятті, - це лише перший крок на довгому шляху адаптації. Передбачається, що тренінги з психологами будуть регулярними і триватимуть найближчі кілька місяців. Першими професійну допомогу отримали найближчі родичі загиблих воїнів АТО. В подальшому плануються зайняття і з іншими категоріями людей, що потребують психологічної підтримки.