Науково-практична конференція з питань реабілітації інвалідів АТО

24.09.2016

Тернистий шлях повернення ветеранів АТО у мирне життя можна і треба спростити. У вітчизняних вчених є гарні новини навіть для тих, хто повернувся з бойових дій з важкими травмами опорно- рухового апарату. Новітні напрацювання вітчизняних вчених були продемонстровані на науково-практичній конференції, організованій за участі об’єднання «Крила 8 сотні». 

«Комплексна реабілітація учасників АТО, що мають функціональні обмеження - міждисциплінарні аспекти» - так звучала офіційна назва конференції, що проходила в Харкові  23-24 вересня. На базі Українського науково-дослідного інституту протезування та відновлення працездатності зібралися спеціалісти з Харкова, Києва, Чернігова, Полтави, Дніпра, Кривого Рогу, Славутича. До обговорення реабілітації учасників АТО долучилися представники з Німеччини, Словенії, Ізраїлю та Литви.

Професори «Харківської політехніки» д.т.н., проректор з наукової роботи Марченко А.П. та д.т.н. Ткачук М.А.  розповіли про методи комп’ютерного моделювання при оперативному лікуванні опорно-рухового апарату. Розвинув тему заступник директора Інституту прикладної кріології, д.м.н., професор Лисенко Н.А., розказавши про медичний супровід поранених і подальшу реабілітацію ветеранів на базі НДІ протезування.

Багато колишніх учасників АТО потребують штучних кінцівок, тому гарячий інтерес на конференції викликала тема новітніх досягнень в протезуванні. Директор Українського НДІ протезування, к.т.н., доцент Салєєва А.Д. та науковий співробітник цього інституту Юткін В.М поділилися досягненнями України у створенні сучасних електронних протезів. Переконатися в наявності в країні високотехнологічних методів реабілітації травмованих пацієнтів можна було під час спеціально організованої екскурсії по НДІ протезування.

Цікавинкою конференції стала презентація 3D-друкованого роботизованого протезу руки з поверхневим міографічним управлінням. Розробку представили молоді інженери-винахідники з Києва, представники  компанії Ultimate Robotics Дзюба Д.О., Кирилишина К.О. та Савчук А.В.

Протез, який поки що знаходиться на стадії розробки, має вирішити так звану «проблему великого пальця». Як відомо, рухи м’язів великого пальця надзвичайно важко імітувати механічними засобами. Новий високотехнологічний протез, надрукований на  3D-принтері, підвищує мобільність кінцівки, і функціональність впритул наближена до можливостей справжньої руки. Для протезу використовуються деталі вітчизняного виробництва, і сама технологія є доступною.

Окрім фахівців з протезування, конференція зібрала спеціалістів-психологів. Про успіхи вітчизняної психології у справі ресоціалізації учасників АТО розповідав професор кафедри прикладної психології ХНУ ім. Каразіна, доктор психологічних наук Кривоконь Н.І.. Методиками психофізіологічного відновлення комбатантів поділилася психолог чернігівського Центру психолого-соціальної реабілітації «Ресурс» Шевчук І.А. Крім того, учасники конференції мали можливість безпосередньо оцінити роботу спеціально створеного Центру психосоматичної реабілітації ветеранів АТО. Практичні психологи та психіатри, що працюють на базі даного центру при харківському ТОВ «ІПК», допомагають колишнім бійцям повернутись до мирного життя. Так, за словами представника центру Гарагулі М.В., їхня команда має досвід застосування гіпносугестивної терапії для лікування фантомного болю. Фахівці з тілесно-орієнтованих, психологічних та гіпнотичних практик продемонстрували свої методи на майстер-класах.

Приїхали на конференцію і представники волонтерського руху. Чаговець Я.В., голова Благодійного фонду «Сестри милосердя», описувала практику супроводу бійців АТО і роботу з ними. Ділилися досвідом і ветерани війни в Афганістані, а зараз – активні члени Всеукраїнського громадського об’єднання «Воїни добра», д.і.н. Кривоконь О.Г. та Пивовар О.І..

Учасники конференції зійшлися на тому, що реабілітація і ресоціалізація бійців АТО – спільна справа. До  формування стратегії мають долучитися фахівці медики, психологи, психіатри, протезисти, а також волонтери та громадські діячі. Саме комплексна допомога є запорукою успіху для повернення комбатантів до мирного життя.